EFEKTY

Kwas hialuronowy to polisacharyd, występujący we wszystkich organizmach żywych. Należy do najliczniejszej grupy związków mających identyczną budowę chemiczną tak u bakterii jak i człowieka. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody. Może być bezpiecznie stosowany bez konieczności wykonywania testów. Ulega całkowitej degradacji izowolemicznej, w miarę upływu czasu materiał wchłania się. W zależności od gęstości utrzymuje się w organizmie od 4 do 9 miesięcy. Obecnie kwas hialuronowy jest najczęściej stosowanym wypełniaczem na świecie.

        

Zdjęcia przedstawiają naszą pacjentkę, która zgłosiła się do nas z ciężka postacią trądziku skupionego.

Trądzik to jedna z najczęstszych chorób skóry z jaką zgłaszają się do nas nasi pacjenci. Obecnie mamy do dyspozycji wiele metod leczenia. Dzisiejsza dermatologia doskonale daje sobie z nim radę!
Trądzik dotyka ponad 80% populacji osób w wieku 12-24 lata

PRZYCZYNY:
Przyczyn trądziku jest wiele są to m.in.: zwiększona produkcja łoju, zablokowanie aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy, kolonizacja przewodu wyprowadzającego przez bakterie Propionibacterium acnes oraz reakcja zapalna i immunologiczna.
Czynniki genetyczne niewątpliwie odgrywają istotną rolę w powstawaniu zmian chorobowych. U chorych z uporczywym trądzikiem na ogół stwierdza się w wywiadzie występowanie trądziku u innych członków rodziny.

OBJAWY:
Wykwitem pierwotnym w trądziku pospolitym jest zaskórnik. Wyróżnia się dwa typy zaskórników: otwarty i zamknięty.
Zaskórniki otwarte w części środkowej mają otwór, przez który wydobywa się masa łojowo-rogowa. W wyniku utleniania się keratyny i gromadzenia melaniny zaskórniki te są ciemno zabarwione na szczycie.

Zaskórniki zamknięte są białe, drobne, powstają w wyniku nagromadzenia korneocytów w ujściu gruczołów łojowych.
Zmiany chorobowe w trądziku lokalizują się najczęściej w miejscach łojotokowych, czyli: na twarzy, klatce piersiowej oraz na plecach.
Przebieg jest przewlekły, zazwyczaj w okresie letnim zmiany ulegają poprawie. Na zaostrzenie zmian trądzikowych może mieć wpływ dieta np: czekolada i tłuszcze zwierzęce.

Czynniki wywołujące stres psychiczny również mogą nasilać objawy kliniczne trądziku. U większości kobiet 2-7 dni przed menstruacją występuje zaostrzenie trądziku, co jest związane ze zwiększonym uwodnieniem nabłonka wyściełającego mieszek włosowy.

Wyróżnia się następujące postacie kliniczne:

– trądzik młodzieńczy (acne juvenilis)
– trądzik ropowiczy (acne phlegmonosa)
– trądzik skupiony (acne conglobata)
– trądzik bliznowcowy (acne keloidea)
– trądzik z objawami ogólnymi i ciężkim przebiegiem (acne fulminans)